Tekst: Laaven | Foto: Laaven | Video: Laaven
Flere går bort fra den tradisjonelle måten å drifte jorda på, og ser til minimal jordbearbeiding. Den nye driftsmåten er ikke bare økonomisk gjennom dieselbesparelse, men jordhelsa blir også bedre. Mindre pakking av jorda, fangvekster og direktesåing sikrer gode resultater både over og under bakken.
- Det er mange fordeler med minimal jordbearbeiding, men den nye driftsmetoden kommer med noen utfordringer når det kommer til behandling av planterester og stubb. Store mengder planterester, legdeflekker og liknende kan blant annet medføre at det blir problemer for såmaskina ved direktesåing, forteller Kristine B. Pedersen som er produktsjef for redskap hos Eikmaskin.
Ved bruk av HE-VA Top-Strigle og Top-Cutter Solo har man funnet en løsning på disse problemene.
Sikrer jevn vekst
Legdeflekker og ansamlinger av planterester gir dødsoner på jordet uten vekst, og er et vanlig problem ved minimal jordbearbeding.
- HE-VA Top-Strigle og Top-Cutter Solo kan brukes hver for seg, eller samtidig som en ekvipasje. Top-Strigla jevner ut overflaten av jordet, og kultiverer slik at frø får optimale forhold for å spire. Top-Cutteren kutter ned stubb og andre planterester som er igjen på jordet, og sikrer dermed plass og lys til de nye spirene som kommer, forteller Kristine.
Både Top-Strigla og Top-Cutteren kan brukes både på våren og på høsten. På våren frisker Top-Strigla opp enga ved å ruske opp og utjevne overflaten. På høsten sikrer den en jevn fordeling av plantematerialet. Ved å kjøre Top-Strigla i stubben, får man dratt ut legdeflekker og annet ansamlet materiale.
Top-Cutteren sikrer en effektiv behandling av gjenstående planter på jordet. Den kan brukes både vår og høst for å kutte ned og knuse stubb, fangvekster, eller andre planterester. I kombinasjon med Top-Strigla får man dermed både knust og fordelt planterestene på jordet.
- Både Top-Cutteren og Top-Strigla er gode bidragsytere for en bedre vekst og jordhelse. Begge kan både front og bakmonteres, og kan derfor brukes i sammenheng med en rekke andre redskaper som såmaskiner og liknende. Eller så kan man kjøre de i samme ekvipasje, forteller Kristine.