Skip to main content
Til toppen
Travelt hos Bio og Frese Service AS med dobbelt opp av Fendt 1050

Travelt hos Bio og Frese Service AS med dobbelt opp av Fendt 1050

Når vi svinger av veien og kjører inn på det store arbeidsområdet i Våler, er det ikke til å unngå å legge merke til de to majestetiske, svarte Fendt 1050-traktorene som jobber side om side. Bak rattet sitter Marius Bondestad og hans kollega Nichlas. Nichals er sjåfør for Per Kristian Harildstad som driver Bio og Frese Service AS sammen med Marius Bondestad. De er spesialister på nybryting av jord, en krevende oppgave som krever både kraftig maskineri og presis kontroll. Med to Fendt 1050-er i parken, har de økt kapasiteten sin siden vi besøkte dem sist, og det merkes på tempoet og effektiviteten i arbeidet de utfører.

Tekst: Laaven | Foto: Laaven | Video: Laaven

Forrige gang vi besøkte Bio og Frese Service AS, kjørte de en Fendt 1050 og en Fendt 900-serie, men den nye investeringen i enda en 1050 har løftet maskinparken til et nytt nivå. Den enorme kraften som ligger i disse maskinene, gjør dem ideelle for den krevende jobben med å omforme ulendt terreng til dyrkbar jord. I dag er det nybryting av et tidligere skogsområde som står på planen, og de travle arbeidsdagene til Marius og Nichlas viser at det er stor etterspørsel etter deres tjenester.

“Vi har hatt mye å gjøre i det siste, og med to Fendt 1050-er i drift kan vi takle enda større prosjekter på kortere tid,” sier Marius, idet vi ser de to traktorene bryte seg gjennom steiner og stubber med en imponerende letthet.

 

Fendt 1050 - En kraftpakke uten sidestykke

For Marius var det aldri noen tvil om at det var Fendt 1050 som skulle erstatte Fendt 900-serien. “Vi har vært utrolig fornøyde med den første, og den nye leverer på akkurat samme nivå, om ikke enda bedre,” forteller han. Fendt 1050 er kjent som en av de kraftigste standardtraktorene på markedet, med sine imponerende 517 hestekrefter. Det er ingen maskin for lettvektere, men for de som jobber med tunge oppgaver som dypfresing og nybryting, er dette et uvurderlig verktøy.

“Vi jobber mye med å bryte opp jorda dypt, ofte så mye som 40 centimeter ned i bakken,” sier Marius. “Det krever kraft, og Fendt 1050 har den kraften vi trenger for å komme gjennom de tøffeste forholdene. Steiner, røtter og stubber er ingen hindring.”

Nichlas er enig: “Når du sitter bak rattet i en Fendt 1050, merker du at ingenting kan stoppe deg. Den leverer kraft på en så jevn og kontrollert måte, og vi kan stole på at den gjør jobben.”

 

Travle tider for Bio og Frese Service AS

Med to Fendt 1050-er i maskinparken har Bio og Frese Service AS hatt en travel sesong. “Vi har hatt flere prosjekter gående samtidig,” forklarer Marius. “Nybryting, klargjøring av jord, og fresing av tidligere skogsområder – etterspørselen er stor.” Dette gir en tydelig pekepinn på hvor viktig det er å ha riktig maskineri på plass.

På Våler, hvor vi møter dem, jobber de med et omfattende prosjekt som involverer både planering, fresing og klargjøring av jorda. “Det er viktig å gjøre grunnarbeidet ordentlig,” forteller Nichlas. “Det er ikke bare å fjerne trær og busker – jorda må behandles godt for at den skal bli dyrkbar.”

Med den første Fendt 1050-en freser de gjennom det øverste jordlaget og maler ned vegetasjonen, mens den andre 1050-en tar seg av det tunge arbeidet med dypfresen.

Komfort og pålitelighet i fokus

For Bio og Frese Service AS er det ikke bare kraften i Fendt 1050 som er viktig, men også komforten og funksjonaliteten. “Vi bruker mange timer bak rattet hver dag, og da er det essensielt at førerplassen er komfortabel,” forteller Nichlas. Begge traktorene er utstyrt med Fendts vendbare førerplass, som gjør det enkelt å operere de bakmonterte fresene uten at det går på bekostning av ergonomi.

“Den vendbare førerplassen er noe av det beste vi har prøvd,” legger Marius til. “Alt fra ratt til armlene og skjermer snus med trykkluft, og det er nesten like enkelt som å snu på seg i stolen. Vi kan sitte komfortabelt og ha full kontroll uansett hvilken vei vi jobber.”
 

Trygghet og service fra Eiksenteret

En annen avgjørende faktor for Bio og Frese Service AS er oppfølgingen fra Eiksenteret. Begge Fendt 1050-ene er levert av Eiksenteret Vinstra, og både Marius og Nichlas er klare på at det er en trygghet å ha Eiksenteret i ryggen. “Når vi er ute på store prosjekter over hele landet, er det viktig å vite at vi kan få rask hjelp om noe skulle skje,” sier Marius. “Servicen fra Eiksenteret har vært upåklagelig. De er der når vi trenger dem.”

Nichlas legger til: “Å ha et godt samarbeid med Eiksenteret betyr at vi kan fokusere på jobben, uten å bekymre oss for maskinene. Vi vet at de fungerer optimalt, og hvis det skulle være noe, er hjelpen aldri langt unna.”

 

Fremtiden ser lys ut

Med to Fendt 1050-er på laget og et jevnt sig av nye oppdrag, ser fremtiden lys ut for Bio og Frese Service AS. “Vi ser fram til å fortsette med prosjekter over hele landet,” sier Marius. “Med disse traktorene kan vi gjøre jobben raskere og mer effektivt enn noen gang tidligere. Det er ingen tvil om at vi har funnet det perfekte verktøyet for det vi driver med.”

Nichlas nikker samtykkende: “Når vi står midt i et krevende terreng og ser hva Fendt 1050 kan utrette, vet vi at vi har tatt det rette valget.”

 

Lyst til å vite mer?

Ta kontakt med ditt nærmeste Eiksenter for mer informasjon eller prøvekjøring.

Lenker
Min side