Skip to main content
Til toppen

SILOKING SelfLine System 500+: Slik fungerer den selvgående fullfôrblanderen

SILOKING SelfLine 4.0 System 500+ 2519 samler lasting, blanding og utfôring i én selvgående maskin. Føreren kan dermed gjennomføre hele fôringa uten å bytte mellom hjullaster, traktor og blandervogn.

Del på
SILOKING SelfLine System 500+: Slik fungerer den selvgående fullfôrblanderen

Kort fortalt

SILOKING SelfLine 4.0 System 500+ 2519 er en selvgående fullfôrblander med blandevolum på 19, 22 eller 25 m³. Maskinen har en sekssylindret Volvo turbodieselmotor på 185 kW, tilsvarende 252 hk, og to hydraulisk drevne blandeskruer.

Fôret freses direkte fra siloen og inn i blandekaret. Deretter tilsettes kraftfôr, mineraler og andre ingredienser før rasjonen blandes og fôres ut. Alt styres av én fører fra samme førerplass.

 

Hva er SILOKING SelfLine System 500+?

SelfLine er SILOKINGs serie med selvgående fullfôrblandere. Forskjellen fra en traktordrevet blandervogn er at SelfLine har egen motor, fresearm, blandekar og utfôringssystem.

System 500+ er utviklet for gårder med store daglige fôrmengder, flere fjøs eller mye kjøring mellom ulike deler av driften. Maskinen kan gjennomføre hele fôringsprosessen:

1.    Fôret tas ut av siloen. 
2.    Ingrediensene veies og lastes.
3.    Rasjonen blandes.
4.    Fôret kjøres ut til dyra.

Dermed slipper føreren å bytte mellom flere maskiner underveis.

 

Hvordan laster SelfLine fôret?

Foran på maskinen sitter en fresearm som tar ut fôret direkte fra siloen. Føreren kjører fram mot siloen, løfter fresearmen og starter fresen fra førerhuset.

Fresen skjærer fôret løs og fører det videre inn i blandekaret. Dette gir en jevn uttaksflate og gjør at det ikke er nødvendig å bruke hjullaster eller frontlaster for å fylle blanderen.

Avhengig av modellvariant har System 500+ en uttakshøyde på mellom 4,8 og 5,3 meter:
●    19 m³: 4,8 meter
●    22 m³: 5,2 meter
●    25 m³: 5,3 meter

Kraftfôr, mineraler og andre ingredienser kan deretter fylles fra silo eller andre fyllepunkter. På Bertnem Gård i Overhalla rygger føreren inn under kraftfôrsiloen og styrer fyllingen med fjernkontroll.

 

Hvordan fungerer blandeskruene?

Blandekaret har to vertikale blandeskruer med hydraulisk drift. Det gir føreren mulighet til å regulere hastigheten etter hva maskinen skal gjøre.

Under lasting kan skruene gå sakte for å behandle fôret skånsomt. Når alle ingrediensene er på plass, kan hastigheten økes for å kutte og blande rasjonen. Ved tømming kan skruene kjøres raskere for å få blandekaret helt tomt.

SILOKING oppgir tre arbeidsområder:
●    17–25 omdreininger i minuttet for skånsom blanding
●    20–40 omdreininger i minuttet for raskere kutting av langfibret fôr
●    55 omdreininger i minuttet for effektiv resttømming

Hastigheten kan reguleres trinnløst innenfor arbeidsområdene. Den hydrauliske driften gir myk start og stopp, uten kraftige rykk i drivlinjen.

På blandeskruene sitter justerbare XS-kniver som kutter og åpner fôret mens det blandes. Antallet kniver varierer med størrelsen på blandekaret.

Hvor stort blandekar har System 500+?

SILOKING SelfLine System 500+ 2519 leveres med blandevolum på 19, 22 eller 25 m³. Alle variantene har to blandeskruer og den samme sekssylindrede Volvo-motoren på 252 hk.

Modell Volum Blandeskruer XS-kniver Uttakshøyde Egenvekt
2519-19 19 m3 2 14 4,8 m 15 800 kg
2519-22 22 m3 2 16 5,2 m 16 100 kg
2519-25 25 m3 2 18 5,3 m 16 350 kg


Maskinen er 2,54 meter bred. Lengden varierer fra 8,93 meter på 19-kubikkvarianten til 9,46 meter på variantene med 22 og 25 m³. 

Beholderveggen leveres som standard i SILONOX. Dette er en syrebestandig og slitesterk stållegering som skal redusere slitasjen når maskinen håndterer store fôrmengder hver dag.

 

Hvordan fôrer SelfLine ut?

Maskinen kan konfigureres med luker og/eller transportbånd ut fra hvordan fjøs og fôrbrett er utformet.

Tverrtransportbåndet kan også leveres med hydraulisk sideforskyvning. Det gjør det enklere å plassere fôret nær dyra, også på brede fôrbrett.

Føreren kan regulere hastigheten på transportbåndet og tilpasse mengden etter kjørehastigheten. Det gjør det mulig å legge ut en jevn fôrstreng langs hele fôrbrettet.

Den høye førerplassen og de store vindusflatene gir god oversikt over fôrstrømmen, dyra og området rundt maskinen.

 

Hvor smidig er en så stor maskin?

En selvgående fullfôrblander med et blandekar på opptil 25 m³ er en stor maskin. Firehjulsstyring gjør System 500+ lettere å manøvrere mellom bygninger, på gårdsplassen og inne i fjøset.

Med firehjulsstyring er den utvendige snuradiusen:
●    8,6 meter på 19 m³-modellen
●    9 meter på modellene med 22 og 25 m³

Ved raskere transportkjøring brukes forhjulsstyring. Firehjulstrekk kan leveres som tilleggsutstyr for gårder med bratte bakker, løst underlag eller krevende vinterforhold.

Dette gjør System 500+ aktuell også på gårder der maskinen må kombinere kjøring på vei med arbeid på trange og krevende gårdsområder.

 

Hvordan styres veiing og fôrresepter?

SILOKING Data er integrert i SelfLine 4.0 og samler veiing, maskinstyring og fôringsprogrammer i én terminal.

Føreren kan legge inn resepter med ønsket mengde av hver ingrediens. Under lasting viser systemet hvor mye som er fylt på, og hvor mye som gjenstår.

Systemet kan blant annet brukes til å:
●    opprette og endre fôrresepter
●    styre laste- og utfôringsprogrammer
●    registrere mengden av hver ingrediens
●    styre hydrauliske funksjoner
●    dokumentere gjennomført fôring
●    overføre data til SILOKING Feeding Management

Lagrede programmer gjør det enklere å gjenta den samme blandingen fra dag til dag. Det er spesielt nyttig når flere personer bruker maskinen, eller når gården har flere dyregrupper med forskjellige rasjoner.

 

Hva er forskjellen på SelfLine og en traktordrevet blandervogn?

En traktordrevet blandervogn trenger en traktor som trekkraft. Fôret lastes vanligvis med hjullaster, frontlaster eller en annen maskin.

SelfLine er selvgående og har egen fresearm. Én fører kan derfor laste, blande, transportere og fôre ut uten å bytte maskin.

En traktordrevet løsning kan være riktig på gårder som allerede har tilgjengelig traktor og lasteredskap, og der fôrmengdene ikke forsvarer en egen selvgående maskin.

SelfLine blir særlig aktuell når:
●    fôringa krever mange arbeidstimer
●    flere maskiner brukes i samme arbeidsoperasjon
●    gården har store daglige fôrmengder
●    det kjøres mellom flere fjøs
●    én person skal kunne gjennomføre hele fôringa

Det avgjørende er derfor ikke bare hvor mange dyr gården har. Antall blandinger, avstander, tidsbruk og eksisterende maskinpark må også tas med i vurderingen.

SILOKING SelfLine System 500+: Slik fungerer den selvgående fullfôrblanderen
SILOKING SelfLine System 500+: Slik fungerer den selvgående fullfôrblanderen
SILOKING SelfLine System 500+: Slik fungerer den selvgående fullfôrblanderen

Én fører fôrer opptil 1500 okser på Bertnem Gård

På Bertnem Gård i Overhalla brukes SILOKING SelfLine System 500+ 2519 til å fôre opptil 1500 okser fordelt på tre fjøs. Det kjøres ut rundt 35 tonn fôr hver dag.

Tidligere ble den traktordrevne blandervogna fylt med hjullaster. For å opprettholde ønsket kapasitet var de ofte to personer i arbeid.

Med SelfLine kan én person nå laste, blande og fôre ut alene.

– Én mann alene gjør jobben på samme tid som to mann før. Det gjør hele fôringa mye mer fleksibel, sier Ole Johan Lysberg på Bertnem Gård.

Erfaringen fra Bertnem Gård viser at gevinsten ikke bare ligger i kapasiteten på blandekaret. Den viktigste forskjellen er at flere arbeidsoperasjoner samles i én maskin.

Den faktiske tidsbesparelsen vil variere fra gård til gård. Avstander, antall blandinger, dyregrupper og utformingen av fôringsanlegget har stor betydning.

 

Hvem passer SILOKING SelfLine System 500+ for?

System 500+ er først og fremst aktuell for storfebruk med store daglige fôrmengder, både innen melke- og kjøttproduksjon.

Maskinen kan være særlig interessant for:
●    gårder med flere fjøs eller fôringssteder
●    drifter der én person skal gjennomføre hele fôringa
●    gårder som ønsker å redusere bruken av hjullaster
●    gårder med smale passasjer eller krevende gårdsrom
●    drifter med bakker og vinterføre
●    fôringsfellesskap og maskinsamarbeid
●    entreprenører som fôrer for flere produsenter

Riktig modell og utstyrsnivå avhenger av dyretall, rasjon, antall daglige blandinger, avstander og hvordan siloer og fôrbrett er utformet.

 

Service på en maskin som brukes hver dag

Fôring kan ikke utsettes. Når én maskin utfører hele jobben, blir tilgang på service, reservedeler og teknisk hjelp en viktig del av regnestykket.

Eiksenteret leverer SILOKING og følger opp maskinene med service, reservedeler, opplæring og teknisk støtte.

Før valg av maskin kan Eiksenteret også hjelpe med å beregne nødvendig blandevolum og finne en konfigurasjon som passer forholdene på gården.

Vil du vite mer om SILOKING SelfLine System 500+ 2519 eller se maskinen i arbeid? Ta kontakt med ditt lokale Eiksenter for mer informasjon.

 

Ofte stilte spørsmål om SILOKING SelfLine System 500+

Hva er en selvgående fullfôrblander?
En selvgående fullfôrblander er en maskin som laster, blander, transporterer og fôrer ut uten å være koblet til en traktor. SILOKING SelfLine har egen motor, fresearm, blandekar og utfôringssystem.

Hvor stort blandevolum har System 500+?
System 500+ leveres med blandevolum på 19, 22 eller 25 m³. Riktig størrelse avhenger av dyretall, rasjon og hvor mange blandinger som kjøres hver dag.

Hvilken motor har SILOKING SelfLine System 500+?
Maskinen har en sekssylindret Volvo turbodieselmotor på 185 kW, tilsvarende 252 hk.

Har System 500+ firehjulstrekk?
Firehjulstrekk kan leveres som tilleggsutstyr. Det er særlig aktuelt ved kjøring i bratte bakker, på løst underlag eller under krevende vinterforhold.

Kan én person gjennomføre hele fôringa?
Ja. Lasting, blanding, transport og utfôring styres fra samme maskin. På Bertnem Gård gjør én person nå arbeidet som tidligere krevde to.

Kan SelfLine fôre ut på begge sider?
Maskinen kan konfigureres med utfôringsløsninger tilpasset begge sider. Tverrtransportbåndet kan også leveres med hydraulisk sideforskyvning.

SILOKING SelfLine System 500+: Slik fungerer den selvgående fullfôrblanderen
SILOKING SelfLine System 500+: Slik fungerer den selvgående fullfôrblanderen
SILOKING SelfLine System 500+: Slik fungerer den selvgående fullfôrblanderen
Lenker
Min side