Foto: Dalen/Lid | Tekst: Dag Rune Lid
Erfarne vedprodusenter
Disse karane har drevet med vedproduksjon i mange år. Kaare Lee Lehne er nok den som har drevet på med vedproduksjon lengst. Han begynte allerede som 13-åring og har holdt på i over 50 år. I begynnelsen var det med øks, og i dag er det med en effektiv maskin fra Dalen.
Kaare Lee Lehne og Frank Berge har noe tilsvarende anlegg på hvert sitt sted, hvor de begge har rumenere i arbeid. På Berge sitt vedproduksjonsanlegg har de produsert ved i over 20 år. Steffen Fidjeland og Espen Berge har mer småskalaproduksjon der de holder til.
I februar hvert år kjøper både Lehne og Berge nye DALEN 2054 maskiner fra EIK-senteret i Lyngdal, og de gamle maskinene selges gjerne til kunder i nærområdet, eller til andre som kommer innom og ser på anlegget i løpet av sesongen.
– På denne DALEN 2054 maskinen er det ingen elektronikk, og den er veldig driftssikker. Vi har hatt DALEN i mange, mange, mange år og vi er svært fornøyde med dem, sier den entusiastiske vedprodusenten Frank Berge.
Innmaterbord og pakkesystem
For å få god lengde på innmatingen, bruker de et DALEN innmaterbord med trippelruller. For å få mer kraft på innmatingen, har de også en separat DALEN rull med egen drift som står på enden av stativet. Dette er så kombinert med et egenprodusert stokkestativ.
Stokkene hentes med traktor og tømmerhenger fra et stort stokkelager like ved. Det er plass to hele lass på det store stokkestativet. Frank understreker at de har en svært god pakkemodul.
– Det er en solid rist hvor sponrester, og småflis blir skilt ut slik at veden i sekken tørker lettere. Kvaliteten blir mye bedre i sekkene når en få skilt ut flisrestene, sier han.